Sladké pokušení aneb jak můžeme krotit své chutě

V tomto článku se ponoříme do světa sladkých pokušení, pochopíme příčiny chuti na sladké a prozkoumáme, jak s ní bojovat. 

Proč máme chuť na sladké?

Protože je naše tělo biologicky naprogramované tak, aby upřednostňovalo sladké chutě. Hořké potraviny jsou často jedovaté a bylo tak i v dávných dobách.

Dále jsou sladké potraviny často spojeny s emocemi. Znáte ten pocit, jste naštvaní, nešťastní a sladké Vás uklidní? Věřte, že je nás hodně. A proč to tak je? Protože se při konzumaci sladkého uvolňuje serotonin (hormon štěstí), který nás krátkodobě udělá šťastnými. Čtete pozorně? Krátkodobě! To je třeba brát v potaz. Než tedy strčíme do pusy nějakou tu sladkost, snažme se zamyslet. Vážně to potřebuji?

Jak zkrotit chuť na sladké?

Vyváženou a zdravou stravou, která je bohatá na bílkoviny, zdravé tuky a vlákninu. Tato strava nám pomůže stabilizovat hladinu cukru v krvi a redukovat chuť na sladké. Jednoduše napsané, ale nebylo pro mě jednoduché, na tuto stravu přejít. Dodnes vedu boj se svými zákeřnými chutěmi.

Snažte se dostatečně spát. S tím mám v poslední době sama dost velký problém. Tomuto tématu se budu v brzké době věnovat více do hloubky. Nedostatek spánku zvyšuje chuť na sladké. Spíše celkově chuť k jídlu. A velký nedostatek spánku může vést k celkovému zhoršení zdravotního stavu.

Pravidelné a dostatečné pití vody je zásadní, protože někdy může být náš mozek zmatený a pociťovat hlad, když jsme ve skutečnosti žízniví. A v mém věku? Přicházejí vrásky a pořádná hydratace snižuje také jejich tvorbu. Takže pijme.

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na pohyb a cvičení. Jednoduše napsané, ale jak na to? Já začala tím, že jsem se deset minut ráno a deset minut odpoledne prošla po parku, naštěstí ho mám hned vedle baráku. Začátky nebyly lehké. Ale každá procházka mi dodává novou sílu pro tento boj 😊

A když to na nás přijde, tak zkusme místo cukrovinek a jiných sladkých potravin například ovoce, ořechy, kousek vysokoprocentní čokolády.

Je to boj, já vím. Ale když se naučíme naše tělo dostatečně, vyváženě a zdravě nasytit. Když pochopíme naše chutě, které jsou často spojeny s emocemi, tak ten boj nebude tak těžký.

Blanka Svobodová je učitelkou na základní škole, která se konečně vymanila z kolotoče diet a zhubla. Cítí se plná nové energie a začala si plnit své sny. Její pravidelné cesty do Egypta jsou pro ní zdrojem inspirace a odpočinku. Teď je jejím cílem podělit se o své zkušenosti a inspirovat ostatní k naplněnému životu. Můj příběh si přečtěte zde >>
  • Dobrodružství v Hurghadě

    Stáhněte si a přečtěte příběh, který vás zavede za hranice běžného turismu a odhalí skrytá tajemství.

  • Nejnovější články
  • Kategorie