Jak si zvýšit sebevědomí

Jsem si jista, že otevírám téma, které trápí většinu z nás. Nízké sebevědomí. Věděli jste, že nás nízké sebevědomí okrádá o radost? Bere nám radost z práce, z partnerských vztahů, zkrátka ze života? Ono nás takové nízké sebevědomí může dovést až k depresi.

Pokud se rozhodnete s nízkým sebevědomím pracovat a posílit ho, musíme se vrátit do dětství. Také jste jako malí slýchali, že na to nemáš, nejsi dost šikovný, nemůžeš být třeba pilotem, nemůžeš být kosmonautem. A proč? Protože. Protože tvé sny nejsou realizovatelné.

Měli jsme sny. Ale brzy jsme zjistili, že jsou téměř k ničemu. Naše nejbližší okolí nás vždy usadilo hezky na tvrdou zem. A víte proč? Protože nás milovali. Nechtěli nám ublížit. Ale chtěli nás ochránit před zklamáním a bolestí. Nechtěně nás svými obavami připoutali k zemi a pomalu nám brali sebevědomí.

Pokud jste svým nejbližším ještě neodpustili, tak teď je ten pravý čas. Mysleli to dobře.

Jak se nízké sebevědomí projevuje?

Lidé s nízkým sebevědomím se velmi často kritizují. Vidí převážně své slabé stránky a nedokážou vyzdvihnout své silné stránky.

Tito lidé se bojí kritiky. Proto raději ani nezkoušejí nové věci.

Často se porovnávají s ostatními. Myslí si, že jsou ostatní nějakým způsobem lepší než oni.

Trpí pocitem nespokojenosti, bez ohledu na to, jakých úspěchů dosáhli.

Také často žijí a dlouhodobě setrvávají v toxických vztazích. Nedokážou odejít z nefunkčního vztahu.

Takto bychom mohli dále vyjmenovávat další a další signály nízkého sebevědomí. Ale pojďme s tím zkusit zatočit. Nepůjde to hned. Ale malými krůčky se dostaneme k cíli. Uvědomme si, že každý člověk je jedinečný a může prožívat nízké sebevědomí různými způsoby. Pokud se někdo domnívá, že trpí nízkým sebevědomím, je důležité hledat cestu, jak tento pocit překonat.

Čtyři kroky k posílení sebevědomí

  • Relaxace a plánování dne – každé ráno zkuste pár minut relaxovat. Snažte se naplánovat dopředu váš den. Během dne se budete cítit lépe a jistější.
  • Denní reflexe – vyhraďte si každý večer pár minut k zamyšlení nad tím, co se vám ten den povedlo. Zaměřte se na pozitiva, ať už jde o velké nebo malé úspěchy. Tímto způsobem postupně najdete vaše silné stránky. Někdy stačí dvě minuty, někdy pět.
  • Psaní deníku – věnování se pravidelnému psaní deníku je velmi účinným nástrojem k zpracování myšlenek a emocí. Zkuste zapisovat své pocity, zážitky a úspěchy. Tímto způsobem pomůžete svému osobnímu růstu a výzvám, kterým čelíte. Stačí pár vět každý večer. Všechny vaše sebemenší úspěchy pište do deníku, A když vám bude ouvej, otevřete deník a přečtěte si, jak jste úžasní. Každá malá věc je důležitá. A naše paměť ráda zapomíná. Proto je deník velmi dobrý kamarád 😊.
  • Vyzkoušejte nové věci – překonávání strachů a vyzkoušení nových věcí může být vynikajícím způsobem, jak posílit sebevědomí. Ať už se jedná o nový koníček nebo cestování na neznámé místo. Můžete se také naučit novou dovednost. Uvědomte si, že každá nová zkušenost vám poskytne další důkaz o tom, čeho jste schopni dosáhnout. Věřte mi, je to pravda. Já jsem začala více cestovat, začala jsem psát blog, založila sociální sítě, kde se dělím o své nápady a návody k cestě životem a sama jsem překvapená, jaké změny se mi v životě staly.
Blanka Svobodová je učitelkou na základní škole, která se konečně vymanila z kolotoče diet a zhubla. Cítí se plná nové energie a začala si plnit své sny. Její pravidelné cesty do Egypta jsou pro ní zdrojem inspirace a odpočinku. Teď je jejím cílem podělit se o své zkušenosti a inspirovat ostatní k naplněnému životu. Můj příběh si přečtěte zde >>
  • Dobrodružství v Hurghadě

    Stáhněte si a přečtěte příběh, který vás zavede za hranice běžného turismu a odhalí skrytá tajemství.

  • Nejnovější články
  • Kategorie